Pracownia projektowa D. W. Bagińscy, architekci (DWB) została założona przez architektów Dorotę i Wojciecha Bagińskich w Warszawie, w 1995 roku. Od tego czasu pracownia stale prowadzi działalność projektową. Obecnie mieści się w podwarszawskim Komorowie.


Architekci projektują budynki mieszkalne, budynki oświaty, handlu, usług oraz budynki biurowe i produkcyjne. Projektowanie każdego obiektu prowadzone jest w sposób dostosowany do potrzeb i możliwości Klienta. Zarówno publiczne, złożone inwestycje jak i prywatne plany przyszłych właścicieli domów jednorodzinnych, traktowane są w indywidualny sposób, z należytą uwagą. Koncepcja architektoniczna, odpowiadająca na założenia Inwestorów, uwzględniająca wszelkie uwarunkowania projektu - zewnętrzne i wewnętrzne, kształtowana jest przez projektantów zawsze w niepowtarzalny sposób, tak jak niepowtarzalne są warunki, w których powstaje i ludzie, dla których jest tworzona. Jednocześnie architekci traktują projekt jako pochodną kontekstu - budynek ma być integralnym elementem przestrzeni, w której zaistnieje.


Projektanci doceniają znaczenie detali architektonicznych i szczegółów budowlanych, które właściwie i wyczerpująco zaprojektowane, zapewniają praktyczne użytkowanie i trwałość elementów budynku. Jednocześnie, szczegółowo określone przez architekta detale, otrzymują indywidualny wyraz, spójny z charakterem projektowanego budynku.


Projekty architektoniczne w wielu przypadkach, są uzupełniane opracowaniami wnętrzarskimi, kontynuującymi wizję architektów w aranżacji wnętrz projektowanego budynku. W pracowni wykonywane są też opracowania architektoniczno-urbanistyczne, w których projektowane obiekty angażowane są w tworzenie zewnętrznych, publicznych przestrzeni miasta czy osiedla.


Doświadczenie zawodowe projektantów jest znaczne, a przy tym różnorodne. Obok licznych budynków mieszkalnych, zrealizowano już wiele projektowanych przez DWB obiektów takich jak szkoły, przedszkola, biura, domy handlowe, budynki przemysłowe. Stałym elementem pracy projektantów jest uczestniczenie w budowach ich projektów, w roli nadzoru autorskiego. Udział w procesie realizacyjnym, we wdrażaniu elementów projektu daje dobre podstawy do wyciągania wniosków istotnych dla dalszej praktyki projektowej. Wiele realizacji budowlanych powstaje w drodze przekształcania zastanych obiektów. Projektowane są wówczas ich przebudowy i rozbudowy, a często dotyczą one budynków chronionych przez Konserwatora zabytków. Udział w takich działaniach - które na ogół są trudnymi przedsięwzięciami technologicznymi i formalnymi - dał projektantom DWB szczególne doświadczenie.


Pracownia wykonuje projekty architektoniczne i kompleksowo opracowuje całość projektu inwestycji; zależnie od rodzaju obiektu wyposaża go w odpowiednie projekty konstrukcyjne, technologiczne, instalacyjne itp., mając do dyspozycji również projektantów rzadziej wykorzystywanych branż.


Z pracownią współpracują stale doświadczeni i cenieni rzeczoznawcy budowlani z zakresu ochrony przeciw pożarowej, ochrony sanitarno-epidemiologicznej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, którzy konsultują i opiniują projekty, towarzysząc im w całym okresie ich rozwoju.


Architekci nadają duże znaczenie jakości projektowania poczynając już od koncepcji, ponieważ są przekonani, że wysoka jakość projektu zaowocuje szerokim wachlarzem wartości przyszłego budynku. Jakość projektowania potwierdzana jest m.in. wygrywanymi konkursami architektonicznymi ocenianymi przez Sędziów konkursowych SARP, jak Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zabudowy śródmiejskiej Grodziska Mazowieckiego, czy Konkurs architektoniczny na koncepcję zespołu obiektów rekreacyjno-sportowych na terenach poprzemysłowych.


W dziedzinie budynków jednorodzinnych, projekt domu dla rodziny księgarzy otrzymał pierwszą nagrodę na ostatniej edycji Centralnych Targów Myśli Technicznej dla Budownictwa Indywidualnego INBUD w Warszawie, a Willa na Łowickiej znalazła się ex equo w gronie finalistów konkursu na najlepszy budynek zrealizowany w Warszawie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE ARCHITEKTURA-Murator.


Projektowane przez DWB domy: Willa na Mokotowie i Dom w Komorowie, zostały zakwalifikowane przez Komisję SARP, jako dwa z dziesięciu - wybranych z terenu Polski - do udziału w międzynarodowej wystawie V4 Family Houses. Jest to wystawa najlepszych przykładów architektury jednorodzinnej powstałej w ostatnich latach w krajach grupy wyszehradzkiej. W Polsce wystawa była prezentowana w 2012 roku.


Pośród budynków o rozmaitym przeznaczeniu, projektowanie domu zawsze jest zadaniem wyjątkowym. Proces projektowy, któremu towarzyszą liczne przemyślenia, rozmowy, szkice, przebiega tu najbliżej życia ludzi, tak jak tylko jest architekturze dane. Przez to zazwyczaj mocno angażuje twórców projektu w poszukiwanie tych idealnych rozwiązań.


Dom mimo względnie małych rozmiarów, jest zadaniem trudnym, w którym trzeba uwzględnić wiele czynników, a wszystkie są tu równie ważne. Ustalając program funkcjonalny, pracując na etapie koncepcji i w kolejnych stadiach projektu, trzeba dokonywać wielu rozstrzygnięć na 1 m.kw.. Jednak z tych samych powodów, kiedy dom już skończony, potrafi dać wiele satysfakcji uczestniczącym w projekcie - od początku do końca - Klientom, a także jego projektantom.



Dorota i Wojciech Bagińscy, architekci